Bella Skyway Festival
Bella Skyway Festival, Chyba nie ma osoby, która by nie słyszała o Festivalu Bella Skyway. Niezwykłe atrakcje, liczne nagrody - np. Najlepsze Wydarzenie Kulturalne Lata 2015 roku i Najlepszy Produkt Turystyczny Polski w 2014 roku, tysiące odwiedzających (w zeszłym roku aż 350 000, a liczba ta rośnie co edycję), wzmianki we wszystkich mediach - nie tylko tych lokalnych, ale ogólnopolskich i zagranicznych.
W tym roku Bella Skyway odbył się już po raz ósmy, tak więc nawet najwięksi sceptycy mogła traktować ten festiwal jako imprezę cykliczną. Jak co roku określona była tematyka, wokół której obracać się będą wszystkie instalacje. Tym razem hasłem był "Kalejdoskop zmian".
Na czym polega Bella Skyway Festival
Sami Organizatorzy mówią, że wydarzenie opiera się na trzech filarach. Są to:
"Nauka – sposób realizacji i projekcje festiwalu nawiązują do astronomii i innych nauk ścisłych. Sposób przekazu jest niecodzienny, przystępny, co zachęca i inspiruje do dalszych poszukiwań. Oprócz przyjemności dla zmysłów, uczestnicy wynoszą z festiwalu coś, co pozostaje w pamięci na dłużej."
"Sztuka – element będący dźwignią festiwalu. Sztuka audiowizualna, performance, innowacja w kulturze, sztuka elektryzująca, ciekawa, niespotykana, wpisana w przestrzeń miejską, dostępna na wyciągnięcie ręki. Sztuka jest istotną częścią tradycji miasta, które ma być żyznym gruntem dla rozwoju nowych idei, przestrzenią ekspresji dla artystów."
"Ludzie – „kultura dla wszystkich” – to hasło przyświeca festiwalowi od początku. Bella Skyway Festival to wydarzenie dla wszystkich pokoleń. By zacząć obcować z kulturą, wystarczą chęć i gotowość wyjścia z domu – ten komfort daje niekomercyjny charakter wydarzenia. Ważnym aspektem wydarzenia jest możliwość zaangażowania się w towarzyszące akcje specjalne."
Brzmi to niezwykle, ponieważ sztuka i nauka nieczęsto są ujmowane wspólnie w jednym projekcie Szczególnie do kompletu z wymiarem społecznym Tutaj jednak wszystkie trzy elementy tworzą zgrabną całość i wpasowują się w klimat Torunia. W końcu to właśnie tutaj czuć wszechobecnego ducha nauki i artyzmu. I to właśnie tutaj starano się, aby obie te dziedziny były jak najbliżej ludzi.
Jak było w tym roku
Ten, kto odwiedza Festival regularnie, z pewnością już zauważył, że z roku na rok atrakcje są coraz bardziej bogate. Tym razem zostało przygotowanych aż 20 instalacji świetlnych umiejscowionych na terenie Starego Miasta i okolic.
Można było zobaczyć, między innymi, tradycyjne już wizualizacje na murach Wydziału Humanistycznego UMK, Trance Ball w Dolinie Marzeń, Światła Wszechświata w Fosie Zamku Krzyżackiego czy Water Concept Cinema na Jordankach (jedyna biletowana instalacja). Jednak prawdziwym hitem tej edycji był pokaz lotniczy. I to nie byle jaki, bo aby wpasować się w konwencję Bella Skyway, piloci latali o zmroku.
O poziomie instalacji może świadczyć fakt, że choć do każdej atrakcji były dość długie kolejki, goście Festivalu nie zrażali się i czekali na swoją kolej.
Organizatorzy zadbali także o amatorów fotografii. Zrodził się pomysł na konkurs na wyjątkową fotografię ze Skywaya. Wziąć w nim udział można bardzo prosto - wystarczy wybrane zdjęcie z wydarzenia umieścić na Instagramie i oznaczyć ją hashtagiem #bellaodkryjpiekno. Fotografie można zamieszczać do 31 sierpnia 2016 roku, do godziny 12:00.