Noclegi w Polsce 54
Sopot wycieczka na molo

Sopot wycieczka na molo – Riwiera Północy

Jednym z często odwiedzanych przez turystów nadmorskich miast w Polsce jest Sopot. Bardzo często jest on kojarzony z nocnym życiem - imprezami do białego rana. Jednak turyści przyjeżdżają tam nie tylko po to by się pobawić. Sopot wycieka na molo również jest jednym z powodów odwiedzenia tego miejsca. To właśnie molo jest szczególnym znakiem rozpoznawalnym tego kurortu i każdy kto kiedykolwiek był w tym mieście powinien przejść się właśnie po molo.
Sopot jest miastem położonym nad Zatoką Gdańską, znajdującym się pomiędzy Gdańskiem, a Gdynią i tworzącym wraz z nimi Trójmiasto. Jest ono znane przede wszystkim z konkursu piosenki Sopot Festival, który był organizowany od 1961 roku w Operze Leśnej, i który wciąż się odbywa, lecz już pod inną nazwą. Pierwsza wzmianka o Sopocie pojawia się w 1283 roku, kiedy był on jedynie małą wioską rybacką podarowaną cystersom oliwskim przez księcia pomorskiego Mściwoja II. Ziemia ta pozostała w posiadaniu cystersów aż 500 kolejnych lat, natomiast po I rozbiorze Polski, Sopot znajdował się w granicach zaboru pruskiego. Co istotne, na jego terenach już bardzo wcześnie, bo od połowy XVI wieku wielu bogatych dyplomatów z różnych państw budowało swoje letnie rezydencje. Już wtedy zaczęto starać się o kąpieliska w tym miejscu. Jednak powstały one dopiero gdy cześć ziemi kupił w 1823 roku niejaki major Jean Georg Haffner. To właśnie on wybudował tam zakład kąpielowy, a później Dom Zdrojowy, a także założył park i zbudował pierwsze molo. Właśnie wtedy, a zwłaszcza po uruchomieniu kilku połączeń kolejowych, nastąpił rozwój Sopotu jako kurortu, do którego zaczęło przybywać coraz więcej kuracjuszy. W 1877 roku prywatne Przedsiębiorstwo Kąpielowe Haffnera zostało odkupione przez gminę sopocką, która wciąż jej jego właścicielem. Prawa miejskie Sopot otrzymał w 1901 roku, a coraz większe zainteresowanie turystów sprawiło, że miasto rozsławiło się w całej Europie, gdzie zwane było Riwierą Północy. W 1919 po traktacie wersalskim Sopot włączony został w skład Wolnego Miasta Gdańsk. Po II wojnie światowej został włączony do Polski.
Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Sopocie, już od bardzo dawna było molo, które pierwotnie było dużo krótsze niż obecnie. Sopot wycieczka na molo to okazja do zobaczenia najdłuższego w Europie, liczącego 511,5 metra długości, drewnianego molo. Prowadzi do niego deptak - ul. Bohaterów Monte Casino potocznie zwana „Monciakiem”, wzdłuż której mieszą się kamieniczki, galerie, puby i kawiarnie. Jednak nie są to jedyne atrakcje warte naszej uwagi. W Sopocie możemy również poleżeć na jednej z najlepiej zadbanych plaż nad Zatoką Gdańską, poszaleć w Aqua parku, pospacerować wzdłuż Mariny - przystani jachtowej, wybudowanej stosunkowo niedawno (w 2011 roku), a także wziąć udział w wydarzeniach sportowych i kulturalnych na Ergo Arenie. Godny uwagi jest również najstarszy zabytek Sopotu - wczesnośredniowieczne grodzisko położone przy ulicy Haffnera. Jest to pozostałość po istniejącym od VIII do X wieku grodzie, którego pozostałości można podziwiać odwiedzając powstały tym miejscu mini skansen. Sopot wycieczka na molo to idealna wycieczka na kilka dni, która z pewnością dostarczy wspaniałych wrażeń.

noclegi nad morzem
2016-05-23 10:52 Warto zobaczyć 1697 Sopot, Molo w Sopocie, Molo Sopockie

Komentarze

Artykuł Sopot wycieczka na molo nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.